środa, 23 września 2015

Monika Richardson: mieszkanie na styku różnych kultur


Warszawska siedziba dziennikarki Moniki Richardson, jej męża Jamiego Malcolma, byłego pilota RAF-u, oraz Zosi i Tomka została zaprojektowana przez rodzinnego architekta, tatę pani domu. Naszą uwagę zwróciło kilka elementów wystroju o zaskakującej długości i, oczywiście, ślady szkockie. 
Trochę nieoczekiwane rozwiązanie - niewielki hol i od razu jadalnia, przesłonięta szklaną ścianką i donicą z kwiatami doświetlanymi przez światło wpadające przez szyby wokół drzwi. Dzięki tej przegrodzie osoby siedzące przy stole nie widzą wejścia do domu. Na drugim planie - kot Stanisław.


MIESZKANIE. Dzięki obrotowej dolnej części kominka rodzina może wpatrywać się w ogień zarówno siedząc przy stole, jak i wypoczywając na kanapie. Fotelik przy telewizorze to prezent dla Tomka od jego prababci. Wzór szkockiej kraty na obiciu nie jest przypadkowy - to tartan, oznaka klanu, do którego należy pan domu.


MIESZKANIE. Od podłogi do sufitu - aż pięć metrów! Zasłony mają 4,2 m długości, nietypowo długie są też kable do długich lamp wiszących.


MIESZKANIE. Efektowne wijące się schody i podświetlona poręcz to pomysł architekta wnętrz Jacka Kawieckiego. Pod schodami urządzono bibliotekę. Na suficie - mapa świata (dzieci mogą na niej sprawdzić, gdzie jest tata).


MIESZKANIE. Dywan z Cypru o niebagatelnych wymiarach (3 x 2 m) zdobi ścianę nad kanapą. Na prośbę pani domu przywiózł go jej tata.


MIESZKANIE. Nieczęste rozwiązanie w kuchni - kącik wypoczynkowy. Kanapa jest na ogół okupowana przez dzieci, które dzięki temu gospodyni ma pod kontrolą, gdy oddaje się jednej ze swoich pasji - gotowaniu. Meble w stylu angielskim wykonano według pomysłu gospodarzy.


MIESZKANIE. Tańczące meksykańskie wilki pani Monika przywiozła z Expo'92 w Sewilli. Głowa-jajo z zabawną dedykacją to urodzinowy prezent od przyjaciółki, makijażystki.


MIESZKANIE. W sypialni zaskakuje angielskie rozwiązanie, w Polsce niestosowane: "efekt miękkiej podłogi". Na całej podłodze pod wykładziną z morskiej trawy jest ułożona gąbka. Jedną ze ścian wykończono tapetą ze złotym wzorem; w tym samym odcieniu są zasłony.


MIESZKANIE. Kolekcja kubków to pamiątka gospodarza ze służby oficerskiej w RAF-ie. Na jednym z nich widać mały samolot, już wycofany ze służby, którym Jamie Malcolm sam uczył się latać (a potem kształcił innych).

MIESZKANIE. Tak się poznali... Sierpień 1998 r., dęblińska Szkoła Orląt, obchody 80-lecia powstania Lotnictwa Polskiego. Udział wzięły reprezentacje sił zbrojnych NATO, m.in. RAF-u. Pani Monika prowadziła relację dla telewizyjnej Dwójki.


Monika Richardson, dziennikarka i prezenterka. Współtworzyła i prowadziła m.in. programy: "Kulty popkultury", "Teleadwokat", "Magazyn Konsumentów Kultury Bazar", "Strefa otwarta" oraz programy o tematyce europejskiej: "Europejczycy", "Witaj, Europo", "Europa da się lubić", "Orzeł czy reszta". Jurorka konkursu Supertalent w TVP2 (wraz z Katarzyną Figurą, Bogusławem Kaczyńskim i Wojciechem Cejrowskim). Gospodyni "Pytania na śniadanie" w TVP2 w latach 1999-2000 (z Tomaszem Raczkiem) i 2006-2007 (z Przemysławem Babiarzem). Była też redaktor naczelną miesięcznika "Zwierciadło" (2006-2008). W 2008 roku ukazała się jej książka "Lubię być Polakiem", zawierająca wywiady m.in. z Normanem Daviesem, Marthą Meszaros, Anne Applebaum, Susaną Osario-Mrożek, Nigelem Kennedym. Obecnie prowadzi w radiu Złote Przeboje poranną audycję "Złote przeboje na dzień dobry".

Źródło: CZTERY KĄTY

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz